Mitä kannattaa tarkkailla Plinko Finland -kierroksilla

Panosvalintojen merkitys ja riskitason vaikutus

Plinko on peli, jossa yksinkertaiset päätökset voivat vaikuttaa lopputulokseen yllättävän paljon. Yksi tärkeimmistä päätöksistä on panoksen valinta. Pienellä panoksella pelaaminen mahdollistaa pidemmän pelihetken, kun taas suuret panokset voivat johtaa nopeisiin tappioihin tai suuriin voittoihin. Pelaajan tulee miettiä, mikä on oma mukavuustaso panosten suhteen ennen pelikierrosten aloittamista.

Riskitaso vaikuttaa siihen, millaisia voittokertoimia on tarjolla ja kuinka usein voittoja tulee. Matalalla riskillä pallot ohjautuvat useammin kohti keskialuetta, jossa voitot ovat pienempiä mutta todennäköisempiä. Korkealla riskillä laudan ääripäissä olevat suuret voittokertoimet ovat mahdollisia, mutta niiden osuminen on harvinaista. Riskitason säätely antaa pelaajalle mahdollisuuden hallita jännityksen ja mahdollisten voittojen suhdetta.

Panos ja riskitaso yhdessä määrittävät Plinko-pelin kokonaisdynamiikan. Pelaajan on hyvä tunnistaa, miten nämä kaksi tekijää tukevat hänen pelityyliään. Varovainen pelaaja voi hyötyä maltillisesta riskistä ja pienemmistä panoksista, kun taas rohkeampi pelaaja voi hakea suurta voittoa suuremmalla riskillä. Molemmilla lähestymistavoilla on omat etunsa, ja tärkeintä on valita se, mikä tuntuu itselle luonnolliselta.

Kierrosdynamiikka ja pallon käyttäytyminen pelissä

Plinko-pelissä jokainen kierros alkaa pallon vapauttamisella laudan yläosasta. Pallo putoaa alaspäin kimpoillen piikeistä, jotka ohjaavat sen sattumanvaraisesti eri suuntiin. Tämä tekee jokaisesta kierroksesta ainutlaatuisen ja arvaamattoman. Pelaajan kannalta on hyödyllistä seurata, miten pallot käyttäytyvät eri tilanteissa.

Kierrosten rytmi ja tahti vaikuttavat pelikokemukseen. Nopeat kierrokset voivat tuntua jännittäviltä, mutta ne saattavat johtaa harkitsemattomiin päätöksiin. Taukojen pitäminen kierrosten välissä auttaa keskittymään paremmin ja hallitsemaan panostuksia. Kun pelitempo on tasapainossa, peli säilyy viihdyttävänä ja hallittavana.

Pallon laskeutumisen tarkkailu voi paljastaa tiettyjä toistuvia käyttäytymismalleja. Vaikka peli perustuu sattumaan, silmämääräinen havainnointi voi auttaa hahmottamaan, mihin osiin lautaa pallot usein päätyvät. Tämä voi vaikuttaa pelaajan päätökseen siitä, millä riskitasolla pelata tai kuinka usein panosta kannattaa muuttaa.

Pelin sisäiset ominaisuudet ja niiden hyödyntäminen

Plinko tarjoaa useita säätömahdollisuuksia, jotka vaikuttavat pelikokemuksen laatuun. Pelaaja voi esimerkiksi valita rivien määrän, mikä muuttaa laudan korkeutta ja pallon kulkureittejä. Enemmän rivejä tuo lisää mahdollisuuksia pallon reitin vaihtelulle, mikä lisää sekä jännitystä että epävarmuutta.

Pelin asetuksista löytyy myös mahdollisuus vaihtaa manuaalisen ja automaattisen tilan välillä. Manuaalinen tila antaa pelaajalle enemmän hallintaa kierrosten välissä, kun taas automaattinen tila tarjoaa nopeamman ja jatkuvamman pelikokemuksen. Tapahtumien nopeus voi vaikuttaa myös siihen, kuinka hyvin pelaaja pystyy arvioimaan pelinsä kulkua ja tekemään muutoksia.

Demotila on erityisen hyödyllinen ominaisuus uusille pelaajille. Ilmaisessa pelissä voi harjoitella ilman taloudellista riskiä. Demotilassa pelaaja voi tutkia eri riskitasoja, panoksia ja rivimäärän vaikutuksia. Kun pelin mekaniikka on tullut tutuksi, siirtyminen oikean rahan peliin on sujuvampaa ja vähemmän stressaavaa.

Vastuullinen ja tarkkaileva pelaaminen

Jännityksen keskellä on helppo unohtaa pelikassan rajat. Vastuullinen pelaaminen tarkoittaa omien resurssien tuntemista ja niiden hallintaa. Pelaajan kannattaa päättää etukäteen, kuinka paljon hän on valmis käyttämään peliin ja pysyä suunnitelmassaan. Tämä ehkäisee impulsiivista käyttäytymistä ja tekee pelikokemuksesta miellyttävämmän.

Tarkkaileva asenne on osa hallittua pelaamista. Kierrosten seuraaminen ja tulosten analysointi voi tuoda esiin toistuvia tilanteita. Pelaaja, joka pitää kirjaa voitoistaan ja tappioistaan, ymmärtää paremmin pelinsä kehitystä. Tietoinen pelaaminen vähentää stressiä ja lisää pelin nautittavuutta.

Taukojen pitäminen on tärkeä osa vastuullista pelaamista. Pieni hengähdyshetki auttaa palauttamaan keskittymisen ja arvioimaan omaa pelikäyttäytymistä. Peli pysyy viihteenä, kun siihen suhtaudutaan maltilla ja ilolla. Tällöin Plinko ei ole pelkkää jännitystä vaan myös hallittu ja palkitseva kokemus.

3d3b16d4999a9445cfa6830d1038526a

Syksyn kurssitarjonta 2025

Kuulutko niihin, jotka ovat aina haaveilleet akrobaattisten taitojen hallitsemisesta ja liikkuvuudesta? Nyt on tilaisuutesi loistaa ja kehittyä! 

Miksi sinun tulisi liittyä mukaan?
🤸 Monipuolisia taitoja: Oli tavoitteesi sitten kärrynpyörien mestariksi tuleminen, tasapainoileminen ilmaa hyppien, tai vaikkapa ihmispallon pyöritys, kurssimme kattavat kaiken.
💪 Kokeneet valmentajat: Saat ohjausta ammattilaisilta, jotka auttavat sinua turvallisesti kehittymään ja ylittämään omat rajasi.
📅 Joustavuus: Tarjoamme useita aikavaihtoehtoja, joten voit löytää kurssin, joka sopii aikatauluusi täydellisesti.

Ilmoittaudu nyt mukaan! Unelman tavoittaminen ei ole koskaan ollut näin lähellä! 🌟🤹‍♀️🎉 (lisää…)

GS:lle kolme EM-mitalia!

GS:n tanssi- ja sekajoukkueet toivat kotiin kolme EM-mitalia 27.-29.6. pidetyistä EM-kilpailuista.

Hallitseva Suomenmestari Cyrenes onnistui loistavasti ohjelmassaan saavuttaen EM-hopeaa tiukassa taistossa. Aikuisten sekajoukkue Phoenix voitti historiallisen ensimmäisen EM-mitalinsa tuoden kotiin EM-pronssia vaikuttavalla ohjelmallaan. Junioreiden sekajoukkue Dragons lunasti EM-hopeaa onnistuneella suorituksella.

Naisten joukkue Angels raivasi tiensä finaaliin, jossa jäi kovatasoisessa sarjassa mitalitaiston ulkopuolelle sijoittuen 4. Tyttöjen joukkue Whitelighters suoriutui vaikeasta ohjelmastaan upeasti semifinaaleissa jääden kuitenkin täpärästi finaalin ulkopuolelle maakiintiön vuoksi. 

(lisää…)

Toimisto lomalla 1.-15.7.

Lämmin kiitos jäsenillemme ja yhteistyökumppaneillemme kevätkaudesta 2025!

Toimistomme lomailee seuraavasti:

  • Toiminnanjohtaja Saara 23.6.-3.8.
  • Seurakoordinaattori Maria 26.6.-10.8.
  • Valmennuskoordinaattori Emma 1.7.-3.8.
  • Valmennuskoordinaattori Amanda 1.-15.7.
  • Osaamisen kehittäjä Johanna 16.6.-3.8.

Palaamme yhteydenottoihinne lomiemme jälkeen. Olethan tarvittaessa yhteydessä töissä olevaan työntekijään tai osoitteeseen toimisto@goldenspirit.fi. Yhteystietomme löydät täältä.

Toimistomme on kiinni 1.-15.7.

Aurinkoista kesää!

Uusi joukkue Glorious täydentämään aikuisten kilpapolkua!

Golden Spiritin uusi aikuisten kilpajoukkue Glorious tuo säihkettä kaudelle 2025–2026!

GS on ylpeä esitellessään uutta vahvistustaan kaudelle 2025–2026 – aikuisten kilpatason joukkue Glorious on täällä! Joukkue täydentää seuran aikuisten kilpapolkua ja tarjoaa motivoituneille urheilijoille uuden, tavoitteellisen väylän kehittyä ja kilpailla lajin parissa.

(lisää…)

Cyrenes uusi aikuisten cheertanssisarjan Suomenmestari!

Viikonloppuna kilpailtiin Suomenmestaruuksista Vaasassa ja tanssiedustusjoukkueemme toi kotiin historiallisen Suomenmestaruuden! GS Cyrenes päihitti sarjaa yli kymmenen vuotta hallinneen Dream Team Dancersin varmalla ja näyttävällä ohjelmallaan, jonka he esittivät niin semifinaalissa kuin finaalissa HIT-suorituksen arvoisella show’lla. Upeaa työtä Cyrenes!

Cheersekajoukkuemme Phoenix ja Dragons saavuttivat SM-pronssia omissa sarjoissaan, all-girl joukkueiden Angels ja Whitelighters jäädessä niukasti mitalisijojen ulkopuolelle sijoittuen 4. sijalle. 

Haluamme lämpimästi onnitella joukkueitamme viikonlopun saavutuksista!

(lisää…)

Joukkuevalinnat ja harrastetason ohjeet nyt julkaistu!

Ohjeet joukkuevalintoihin ja harrastetason toimintaan kaudelle 2025–2026 on nyt julkaistu. 

Uusien harrastajien ilmoittautuminen alkeistason joukkueisiin alkaa kesäkuussa MyClubin kautta.

Lisätiedot ja tarkemmat ohjeet:
👉 goldenspirit.fi/joukkuevalinnat-ja-siirtymiset-2025-2026

Tervetuloa mukaan uuteen kauteen!

Kesän hauskin viikko odottaa – ilmoittaudu GS:n päivätoimintaan!

Golden Spirit tarjoaa tänäkin kesänä upean mahdollisuuden kesäpäivien täyttämiseen liikunnalla, naurulla ja uusilla kavereilla! Kesäkuussa järjestämme kolmena viikkona energisiä ja monipuolisia päiväleirejä yli 7-vuotiaille koululaisille. Leirit pidetään Kultahallilla, Arena Center Kaarelan tiloissa klo 10.00–16.00.

🗓 Kesän päivätoiminnan ajankohdat:

Päivätoiminta 1: ma–to 2.–5.6.
Päivätoiminta 2: ti–pe 10.–13.6.
Päivätoiminta 3: ma–to 16.–19.6.
📍 Sisäänkäynti: Koulun puoleisesta ovesta, jonka GS-paidat päällä olevat valmentajat avaavat. Ovelta siirrytään yhdessä Kultahallin puolelle.

(lisää…)

Sääntömääräinen kevätkokous 2025

Tervetuloa Golden Spirit ry:n sääntömääräiseen kevätkokoukseen torstaina 15.5.2025 klo 18:00. Kokous järjestetään Suomalais-venäläisen koulun monitoimisalissa osoitteessa Kaarelankuja 2B, 00430 Helsinki. Kokoukseen on mahdollista osallistua etänä, linkki ja materiaalit lähetetty jäsenistölle myClubin kautta.

Terveisin,

Golden Spirit ry:n hallitus

Kevätkokouskutsu 2025

GS Kesäleiri 2025 – Kesän energisin leiri kutsuu!

Kaipaatko kesälomalle treeniä, uusia kavereita ja huippufiilistä? Tule mukaan GS:n kesäleirille Kisakallioon 10.–12.6.2025! Luvassa on kolme päivää täynnä cheerleadingia, iloa ja yhdessäoloa parhaan GS-perheen kanssa!

(lisää…)

Lipunmyynti kevätnäytökseen

Tervetuloa Golden Spiritin kevätnäytökseen Energia Areenalle!

GS-henki valtaa jälleen Energia Areenan, kun seuramme joukkueet astuvat esiin perinteisessä kevätnäytöksessä sunnuntaina 25.5.
Ovet avautuvat klo 1030, ja itse näytös käynnistyy klo 11.
Huomioithan, että lipunmyynti toteutetaan VAIN nettimyyntinä Lippuagentin kautta, eikä ovimyyntiä järjestetä. Lipun voit ostaa täältä.

(lisää…)

Joukkuevalintapäivät kaudelle 2025-2026

Edustus- ja kilpatason joukkuevalinnat on suunnattu urheilijoille, jotka haluavat vaihtaa joukkuetta
näille tasoille. Harrastetason siirtymiset ovat avoimia kaikille, joilla on aiempaa lajitaustaa alkeisjoukkueista tai vahva pohja muusta urheilusta.
Huomaathan, että harrastetasolle pääsevät kaikki vuorollaan, kunhan harjoituksiin osallistutaan säännöllisesti ja sitoutuneesti.

Valintapäivät ja avoimet harjoitukset ovat vain kutsutuille. Nyt on hyvä hetki merkitä tärkeät päivämäärät kalenteriin! (lisää…)

Vapaaehtoiseksi näytökseen 25.5.?

Oletko aina haaveillut osallistuvasi upeaan tapahtumaan, mutta et ole tiennyt, mistä aloittaa? Nyt on loistava tilaisuus astua ensimmäisille vapaaehtoistyön askeleillesi. Golden Spiritin kevätnäytös kaipaa juuri sinun apuasi, ja ilmoittautuminen vapaaehtoistehtäviin on nyt käynnissä.

Sinulla ei tarvitse olla aiempaa kokemusta tai erityistä tietämystä lajista – riittää, että sinulla on intoa ja halua auttaa! Tarjoamme kaikille vapaaehtoisillemme työtodistuksen, joka voi olla hyödyksi tulevaisuuden työmahdollisuuksissa. Lisäksi sinulla on tilaisuus seurata näytöksen upeita esityksiä työvuorojesi aikana.

Ilmoittautumisaika päättyy 13.5., joten älä jää odottamaan. Paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä, mutta pyrimme ottamaan mukaan kaikki halukkaat. Työvuorot ja muut tärkeät tiedot ilmoitetaan ilmoittautumisajan jälkeen. Linkki ilmoittautumiseen täältä.

Huhtikuun Akrobatiaworkshopit

Huhtikuussa tarjoamme kolme lyhyttä workshoppia akrobatian vahvistamiseksi! Nämä tehokkaat harjoituskerrat auttavat kehittämään taitoja kohti voltteja ja flikkejä.

🔹 Kohti volttia harjoitteiden avulla
📅 Ajankohdat:
2.4. klo 15:30–16:30
9.4. klo 15:30–16:30
16.4. klo 15:30–16:30
23.4. klo 15:30–16:30
📍 Ilmoittautuminen: TÄSTÄ

🔹 Kohti flikkiä harjoitteiden avulla
📅 Ajankohdat:
31.3. klo 18:00–19:00
7.4. klo 18:00–19:00
14.4. klo 18:00–19:00
📍 Ilmoittautuminen: TÄSTÄ

🔹 Kohti volttia harjoitteiden avulla (lyhyempi versio)
📅 Ajankohdat:
31.3. klo 16:00–17:00
7.4. klo 16:00–17:00
📍 Ilmoittautuminen: TÄSTÄ

Kaikki workshopit soveltuvat eri tasoisille harjoittelijoille. Tule mukaan kehittämään akrobatiaasi tavoitteellisesti!

Harrastamisen tukirahaston hakuaika 2.-16.1.2025

GS harrastamisen tukirahaston kevätkauden hakuaika käynnistyy 2.1.!

Hakuaika on 2.-16.1.2025 ja päätöksistä ilmoitetaan hakijoille viimeistään 24.1.2025.

Tukirahasto on perustettu mahdollistamaan GS-perheen jäsenten harrastaminen
taloudellisesta tilanteesta riippumatta. Jaettavilla resursseilla tuetaan pääsääntöisesti harrastajia, joilla tai
joiden perheillä on äkillinen tai tilapäinen tuen tarve (esim. opiskelu, työttömyys, vakava sairastuminen, ero tms.). Huomioithan, että hakijalle voidaan myöntää tukea vain kerran toimintakaudessa (1.7.-30.6.).

(lisää…)

Kevään kurssitarjonta

Kuulutko niihin, jotka ovat aina haaveilleet akrobaattisten taitojen hallitsemisesta ja liikkuvuudesta? Nyt on tilaisuutesi loistaa ja kehittyä! Suosittelemme lämpimästi ottamaan akrobatiakursseja myös ensi kesän joukkuevalintoja ajatellen. (lisää…)

Täydennys kevätkaudelle 2025

Kiinnostaako siirtyminen Edustus-, Kilpa-, Harraste- tai Alkeistasolle?

Nyt on mahdollisuus ilmaista kiinnostuksesi siirtyä uudelle tasolle kevääksi! Tämän infopaketin avulla voit katsoa vapaat paikat – olipa kyseessä edustustason huippuvalmennus, kilpailullisempi suunta tai uuden tason kokeilu.

(lisää…)

Haku edustustason joukkueiden akatemioihin auki 2.-15.12.!

Edustustason joukkueet Angels, Phoenix, Dragons, Whitelighters ja Divines järjestävät kevätkaudella akatemiaharjoituksia, hae mukaan! Joukkueiden akatemioihin haetaan erillisellä lomakkeella ja haku on auki 2.-15.12. Tuloksista ilmoitetaan hakijoille viimeistään 22.12. Akatemiat pyörähtävät käyntiin tammikuusta alkaen, tutustuthan lomakkeelta löytyviin joukkuekohtaisiin aikatauluihin!

Tarjoamme akatemiaurheilijoille mahdollisuuden:

  • harjoitella edustustason urheilijoiden kanssa
  • kehittyä level-taidoissa ja sekajoukkueiden toiminnassa erityisesti coed-taitoihin
  • tutustua urheilijoihin, valmentajiin ja joukkueen toimintaan ennen joukkuevalintapäätösten tekemistä
  • toteuttaa unelmia ja itseään urheilijana kannustavassa ja motivoivassa ympäristössä, jossa kehitys ei lopu ja unelmat ovat isoja
  • akatemian kautta sinulla on mahdollisuus saada tarjous joukkuepaikasta tulevalle kaudelle jo ennen joukkueen kauden viimeisiä kilpailuja!

Lue lisää ja hae mukaan akatemiatoimintaan täällä.

 

Lipunmyynti Golden Cup 8.12.


Tervetuloa seuraamaan Golden Spiritin järjestämiä Golden Cup -kilpailuja Energia Areenalle 8.12.! Tapahtumaan osallistuu huikeat lähes 1800 kilpailijaa 13 eri seurasta, joten luvassa on huipputason suorituksia ja paljon nähtävää.

Lipunmyynti on nyt auki! Nappaa omasi pian! (lisää…)

Ilmoittautuminen kevätkaudelle 2.12.

Aloita Cheerleading Golden Spiritissä!

Onko haaveenasi aloittaa cheerleading? Nyt on täydellinen tilaisuus hypätä mukaan, sillä Golden Spiritin joukkueissa on tilaa uusille harrastajille!

Seuraamme ovat tervetulleita kaikki taitotasoon, ikään, sukupuoleen, liikunta- tai aistivammaan katsomatta: GS on kaikille! 

Älä epäröi – tule kokeilemaan ja aloita uusi seikkailu cheerleadingin parissa! Ota yhteyttä ja varaa paikkasi joukkueessa 2.12. alkaen!

(lisää…)

Sääntömääräinen syyskokous 2024

Tervetuloa Golden Spirit ry:n sääntömääräiseen syyskokoukseen keskiviikkona 20.11.2024 klo 18:00. Kokous järjestetään Suomalais-venäläisen koulun auditoriossa (Kaarelankuja 2B 00430 Helsinki). Kokouksessa on etäosallistumismahdollisuus, linkki lähetetään jäsenistölle sähköpostitse.

Terveisin,

Golden Spirit ry:n hallitus

SYYSKOKOUSKUTSU 2024

Lipunmyynti syysnäytökseen 7.12.

Tervetuloa Golden Spiritin syysnäytökseen Energia Areenalle!

GS-henki valtaa jälleen Energia Areenan, kun seuramme joukkueet astuvat esiin perinteisessä syysnäytöksessä lauantaina 7.12.
Ovet avautuvat klo 1130, ja itse näytös käynnistyy klo 12.
Huomioithan, että lipunmyynti toteutetaan VAIN nettimyyntinä Lippuagentin kautta, eikä ovimyyntiä järjestetä. Lipun voit ostaa täältä.

(lisää…)

GS-perheestä yhteensä 27 maajoukkueurheilijaa!

Kauden 2024-2025 liittojohtoisten maajoukkueiden urheilijat on valittu – GS-perheestä yhteensä 27 maajoukkueurheilijaa, ja edustus kaikissa aikuisten maajoukkueissa!

(lisää…)

Loppusyksyn kurssitarjonta 2024

Kuulutko niihin, jotka ovat aina haaveilleet akrobaattisten taitojen hallitsemisesta ja liikkuvuudesta? Nyt on tilaisuutesi loistaa ja kehittyä!

Ilmoittaudu nyt mukaan! Unelman tavoittaminen ei ole koskaan ollut näin lähellä! 🌟🤹‍♀️🎉

Lasten ja nuorten akrobatiakurssit syys-lokakuu
Tiistaisin Syksyn akrokurssit – Kohti flikkiä harjotteiden avulla
Keskiviikkoisin Syksyn akrokurssit – Kohti flikkiä harjotteiden avulla
Torstaisin Syksyn akrokurssit – Kohti flikkiä harjotteiden avulla

Aikuisten kurssit
Tiistaisin Syksyn akrokurssit – Aikuisten akrobatiakurssi jatko

Akrobatian iltapäiväkerho

Akrobatian iltapäiväkerho 0-3lk, alkeiryhmä, TIISTAISIN
Akrobatian iltapäiväkerho 0-3lk, edistyneet, KESKIVIIKKOISIN
Akrobatian iltapäiväkerho 0-3lk, jatko, PERJANTAISIN

Cheerleadingin iltapäiväkerho
Cheerleadingin iltapäiväkerho 1-4lk, syksy 2024

Lisätietoja toimisto@goldenspirit.fi

 

(lisää…)

Vapaaehtoiseksi Golden Cup -kisoihin

Kiinnostaako sinua tulla töihin seuramme Golden Cup -kilpailuihin 8.12.2024? Vapaaehtoisten työntekijöiden ilmoittautumislomake on auki. Haemme tapahtumaan ensisijaisesti 16 vuotta täyttäneitä vapaaehtoisia erilaisiin tehtäviin sunnuntaille. (lisää…)

Syksyn kurssitarjonta 2024

Kuulutko niihin, jotka ovat aina haaveilleet akrobaattisten taitojen hallitsemisesta ja liikkuvuudesta? Nyt on tilaisuutesi loistaa ja kehittyä!

Ilmoittaudu nyt mukaan! Unelman tavoittaminen ei ole koskaan ollut näin lähellä! 🌟🤹‍♀️🎉

Lasten ja nuorten akrobatiakurssit syys-lokakuu
Maanantaisin Syksyn akrokurssit – Kärrynpyörän & siltakaatojen perusteet
Tiistaisin Syksyn akrokurssit – Kohti flikkiä harjotteiden avulla
Keskiviikkoisin Syksyn akrokurssit – Kohti volttia harjotteiden avulla
Torstaisin Syksyn akrokurssit – Kohti flikkiä harjotteiden avulla
Perjantaisin Syksyn akrokurssit – Kohti suora-/ ja kierrevolttia harjoitteiden avulla

Aikuisten kurssit
Tiistaisin Syksyn akrokurssit – Aikuisten akrobatiakurssi jatko
Keskiviikkoisin Syksyn kurssit – Liikkuvuus- ja akrobatiakurssi aikuisille

(lisää…)

Joukkueissa vielä tilaa!

Aloita Cheerleading Golden Spiritissä – Paikkoja Vielä Vapaana!

Onko haaveenasi aloittaa cheerleading tai palata lajin pariin? Nyt on täydellinen tilaisuus hypätä mukaan, sillä Golden Spiritin joukkueissa on vielä tilaa uusille harrastajille!

Oli tasosi mikä tahansa, meiltä löytyy sopiva joukkue juuri sinulle. Harrastetason joukkueemme tarjoavat loistavan mahdollisuuden oppia uutta, kehittyä urheilijana ja löytää uusia ystäviä yhteisössä, jossa kannustetaan ja tuetaan jokaista. Seuraamme ovat tervetulleita kaikki taitotasoon, ikään, sukupuoleen, liikunta- tai aistivammaan katsomatta: GS on kaikille! 

Älä epäröi – tule kokeilemaan ja aloita uusi seikkailu cheerleadingin parissa! Ota yhteyttä ja varaa paikkasi joukkueessa jo tänään! (lisää…)

Harrastamisen tukirahaston hakuaika 26.8.-8.9.2024

GS harrastamisen tukirahaston syyskauden hakuaika on nyt käynnissä!

Hakuaika on 26.8.-8.9.2024 ja päätöksistä ilmoitetaan hakijoille viimeistään 18.9.2024.

Tukirahasto on perustettu mahdollistamaan GS-perheen jäsenten harrastaminen
taloudellisesta tilanteesta riippumatta. Jaettavilla resursseilla tuetaan pääsääntöisesti harrastajia, joilla tai
joiden perheillä on äkillinen tai tilapäinen tuen tarve (esim. opiskelu, työttömyys, vakava sairastuminen, ero tms.). Huomioithan, että hakijalle voidaan myöntää tukea vain kerran toimintakaudessa (1.7.-30.6.).

(lisää…)

Tule mukaan akrobatiaworkshoppeihin ensi viikolla!

Tule mukaan akrobatiaworkshoppeihin ensi viikolla!

Haluatko hioa taitojasi ja saada parhaat vinkit kauden alkuun? Nyt on tilaisuutesi! Ensi viikolla järjestämme akrobatiaworkshoppeja, joissa keskitytään eri akrobatiatekniikoihin. Jokainen workshop on vain kympin per harjoitus, joten hyödynnä tämä mahtava mahdollisuus ja tule mukaan oppimaan!

Siltakaadot: Tiistaina 27.8. klo 15:30-16:30
Käsilläseisonta: Tiistaina 27.8. klo 18:00-19:00
Voltin harjoitteet: Keskiviikkona 28.8. klo 15:30-16:30
Flikin harjoitteet: Parjantaina 30.8. klo 15:30-16:30
Voltin harjoitteet: Parjantaina 30.8. klo 18:00-19:00

Älä missaa tätä mahdollisuutta kehittää taitojasi ja aloittaa kausi vahvasti!

Lisenssi kaudelle 2024-2025

Jokaisella Suomen Cheerleadingliiton (SCL) jäsenseurassa harrastavalla (7-vuotiaat ja sitä vanhemmat harrastajat) tulee olla joko harraste- tai kilpailulisenssi.

Lisenssit ovat ostettavissa Suomisportista 1.8.2024 alkaen. Lisenssi tulee olla hankittuna 31.10.2024 mennessä. Mikäli henkilö aloittaa harrastamisen (tai muun toiminnan seurassa) 1.10.2024 jälkeen, tulee lisenssi olla hankittuna yhden kuukauden kuluessa ensimmäisistä harjoituksista.

Jokaisella seuran harrastajalla on oltava kilpacheerleadingin kattava tapaturma- ja urheiluvakuutus. (lisää…)